Jesteś wyczulony na kradzieże i bacznie obserwujesz klientów w swoim sklepie. W rzeczywistości, stajesz się tak dobry w zatrzymywaniu złodziei sklepowych, że prawie chciałbyś być policjantem.

Cóż, jeśli nie jesteś, to należy być ostrożnym z podejściem, jak to, co robisz nie może być legalne. Niech organy ścigania zajmują się przestępczością i karaniem. Domy towarowe Macy’s w Nowym Jorku dowiedziały się o tym już w ciężki sposób, jak podaje The Guardian, i może się to opłacić po raz kolejny. Przyjrzyjmy się ich postępowaniu z kradzieżami i pozwowi zbiorowemu złożonemu przeciwko nim, aby uniknąć powtórzenia ich błędów.

Fałszywe zatrzymania

W 2014 roku, Macy’s zapłacił grzywny do stanu Nowy Jork, około 650.000 dolarów, aby rozstrzygnąć kilkanaście skarg na profilowanie i fałszywe zatrzymania w jednym sklepie w mieście. Firma celowała w mniejszościowych kupujących, przetrzymując ich w areszcie w sklepie, obciążając ich za rzekome kradzieże (nawet gdy podejrzani byli niewinni) i przekazując ich policji.

Teraz sklep został ponownie pozwany, ponieważ, mimo że praktyka ta oficjalnie się zakończyła, najwyraźniej była kontynuowana. Pozew zbiorowy ujawnia, że Macy’s nadal aresztuje niewinnych kupujących mniejszości, w tym kobiety z hidżabami, których religijne nakrycia głowy są przeszukiwane w sklepie. W zeszłym tygodniu sędzia z Manhattanu orzekł, że pozew może być kontynuowany i powiedział, że dom towarowy nadużył władzy, jaką mają sprzedawcy detaliczni zgodnie z nowojorskim ogólnym prawem dotyczącym działalności gospodarczej i zobowiązań.

Odpowiednie zapobieganie kradzieżom

Właściciele firm mogą na krótko zatrzymać podejrzanego o kradzież w sklepie, choć to, ile dokładnie i jaki proces należy przeprowadzić, jest dyktowane przez ustawy stanowe. Nie ma jednak prawa, które pozwalałoby firmie wziąć prawo w swoje ręce, chociaż niektóre sklepy, jak Macy’s, nadużyły procedur odzyskiwania należności na drodze cywilnej przewidzianych w ustawie.

Skonsultuj się z radcą prawnym

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, ochronie lub zapobieganiu kradzieży, porozmawiaj z prawnikiem o stworzeniu systemu, który wykrywa złodziei i pozostawia ich zatrzymanie policji. Uzyskaj wskazówki.