Jeśli masz firmę rodzinną, to wiesz, że może to być wybuchowe przedsięwzięcie. Emocje wśród krewnych sięgają zenitu, ale więzi są głębsze niż zwykle u ludzi, którzy razem pracują.

Pewna rodzina, która odniosła sukces, utrzymała się w biznesie przez 166 lat, nigdy nie przyjmując ofert upublicznienia lub sprzedaży, ani nie ulegając chęci podziału, a zajmuje się pirotechniką. Phil Grucci, szef firmy Fireworks by Grucci, rozmawiał z Fortune o tym, jak ta rodzina w ryzykownym biznesie zachowała zimną krew i trzymała się razem przez tak długi czas.

Wysadzanie w powietrze

Dla producentów fajerwerków, czwarty lipca to wielki dzień w roku. Ale według Phila Grucci – który prowadzi rodzinną firmę – aby to niezwykłe przedsięwzięcie było tak stabilne, potrzeba nieustannej koncentracji przez cały rok, począwszy od tygodnia po Święcie Niepodległości.

W swojej historii Grucci przetrwali okresy spowolnienia gospodarczego i niezliczone trudności. Oczywiście, musieli również stawić czoła pokusom, takim jak oferty upublicznienia firmy lub jej całkowitej sprzedaży. Phil Grucci poszedł jednak inną drogą i obecnie posiada większościowy pakiet udziałów w firmie, która kiedyś była szeroko podzielona pomiędzy gałęzie rodziny.

Wyraźne przywództwo

Według Grucci, jasna struktura przywództwa jest sekretem silnej firmy rodzinnej, tak jak każdego innego podmiotu. Istnieje jednak ryzyko, że z biegiem lat, gdy tego typu przedsiębiorstwa są przekazywane i dzielone w drodze dziedziczenia, struktura ta ulegnie rozmyciu. Phil Grucci, którego ojciec zginął w eksplozji fajerwerków w fabryce, kupił część biznesu, aby wzmocnić firmę. W rozmowie z Fortune wyjaśnił:

“Teoria jest taka, że typowa firma rodzinna staje się trudna do utrzymania po trzecim pokoleniu. Pierwsze i drugie pokolenie jest łatwe – jest to pionowa struktura z wyraźnym liderem. W trzecim i czwartym pokoleniu drzewo staje się szersze i jest więcej zarządzania. W piątym pokoleniu zdecydowałem się na ponowne postawienie firmy w pionie. Kiedy moja ciotka i wujek przeszli na emeryturę, wykupiłem ich akcje, aby był jeden lider. Moje dzieci i siostrzeńcy są częścią biznesu, ale istnieje jasna struktura przywództwa, aby utrzymać pionowy charakter firmy.”

Dedykacja

Ojciec Phila Grucci zginął w 1983 roku w eksplozji fabryki, jednak jego syn utrzymał rodzinny biznes i wzmocnił swoją pozycję. Mówi, że pirotechnika jest formą sztuki i zapewnia rozrywkę, co jest satysfakcjonujące. Ale bardziej niż tego pragnie, aby biznes pozostał w rodzinie i poświęcił temu celowi swoje życie.

Skonsultuj się z radcą prawnym

Jeśli prowadzisz biznes z rodziną lub rozważasz taką możliwość, skonsultuj się z radcą prawnym. Skorzystaj z porad dotyczących stworzenia struktury prawnej, która zapewni, że Twoje przedsiębiorstwo będzie mogło odnieść sukces tak długo, jak przedsiębiorstwo rodziny Grucci.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.