W walce pomiędzy dwoma ważnymi zasadami amerykańskimi – wolnością religijną i rozdziałem kościoła od państwa – zwyciężyła nasza naczelna dyrektywa. Sędzia z Kentucky stwierdził w tym tygodniu, że religijnemu parkowi tematycznemu nie można odmówić rządowych zachęt podatkowych, jeśli ogranicza on zatrudnianie do fundamentalistycznych chrześcijan, ponieważ park Arki Noego służy wyraźnie świeckiemu celowi – zyskowi.

Answers In Genesis, “bezwyznaniowa grupa, która wierzy w kreacjonizm i prowadzi Muzeum Stworzenia”, pozwała Kentucky, gdy wycofała zachęty podatkowe z obawy, że park zatrudni tylko fundamentalistycznych chrześcijan, jak podaje Reuters. Jednak sędzia okręgowy Gregory Van Tatenhove w wydanej w poniedziałek opinii napisał, że choć grupa jest “wyraźnie religijną organizacją”, to jednak religijne miejsca turystyczne służą “świeckiemu” celowi stanu, jakim jest zwiększenie lokalnych dochodów.

Wyraźnie świecki cel

Answers In Genesis planuje park tematyczny Arka Noego wokół 510-stopowej repliki biblijnej arki, a projekt ten wzbudził podobno wiele kontrowersji. Replika zostanie wykorzystana do opowiedzenia biblijnej historii o Noem, który, jak głosi historia ze Starego Testamentu, zbudował arkę i zabrał na nią po dwa zwierzęta z każdego rodzaju, podczas gdy Bóg zalał świat.

Deweloperzy argumentowali, że zachęty podatkowe, których odmówił im stan, pomogą sfinansować inne projekty, które w podobny sposób opowiadałyby biblijne historie. Projekt Arki kosztował 92 miliony dolarów, a otwarcie parku ma nastąpić w lipcu.

Sędzia Tatenhove napisał w swojej opinii wydanej w poniedziałek: “Sprowadzenie do Kentucky nierezydentów, którzy wydadzą pieniądze na jedzenie, nocleg, paliwo i atrakcje turystyczne, zwiększy dochody i przyniesie korzyści gospodarce stanu poprzez miejsca pracy i wydatki. Taki cel jest w oczywisty sposób świecki”.

Reakcja organizacji Answers In Genesis

Answers In Genesis było zadowolone z decyzji sędziego Tatenhove’a, nazywając ją zwycięstwem dla swobodnego praktykowania religii w tym kraju. “Prawo jest krystalicznie jasne, że państwo nie może dyskryminować grupy chrześcijańskiej tylko ze względu na jej punkt widzenia, ale właśnie to się tutaj stało” – powiedział w oświadczeniu prezes grupy, Ken Ham.

Podejrzane wyczucie czasu?

Pytania dotyczące zatrudniania

Jeśli masz pytania dotyczące praktyk dyskryminacyjnych przy zatrudnianiu lub jakiegokolwiek innego aspektu działalności biznesowej, porozmawiaj z prawnikiem. Skonsultuj się z doradcą i uzyskaj wskazówki, co możesz zrobić, aby pozostać w zgodzie z prawem.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.