Ostatnio w wiadomościach, mężczyzna z Oregonu próbował przehandlować swoją marihuanę za czyjegoś SUV-a. W tym stanie, nielegalne jest sprzedawanie trawki bez licencji handlowej. Mężczyzna nie miał komercyjnej licencji na sprzedaż zioła, a to co miał przy sobie było około pięć funtów ponad limit prawny do użytku osobistego. Został aresztowany za bezprawne dostarczenie marihuany w celach zarobkowych. Ale to nasuwa dobre pytanie. Czy wymiana handlowa marihuaną jest w ogóle legalna?

Czym dokładnie jest barter?

Barter to wymiana dóbr między dwiema osobami bez użycia pieniędzy. Prawo dotyczące umów ustnych zazwyczaj wchodzi w grę, gdy mamy do czynienia z barterem, czego dowodem jest aresztowanie w Oregonie. W umowie, każda strona musi być zobowiązana do zrobienia lub nie zrobienia czegoś, do czego jest prawnie upoważniona. Nazywa się to “zapłatą”.

Jednakże, nielegalne przedmioty nigdy nie mogą być zapłatą. Posiadanie więcej niż uncji marihuany bez licencji handlowej jest nielegalne. Uncja na ulicy kosztuje około 300 dolarów, więc możliwe jest, że do tego limitu handel wymienny jest legalny. Nie wystarczy na nowy samochód, ale może na stary? Albo skuter?

Czy handel jest sprzedażą?

Jeśli spróbujemy spojrzeć poza prawo karne, aby zdefiniować “bartering”, wygląda to trochę bardziej jak sprzedaż, a nie tylko “wymiana towarów”. Według IRS, bartering jest prawie taki sam jak kupno i sprzedaż. Jeśli wymieniasz się za coś innego, musisz rozliczyć się z dochodu z przedmiotu, który otrzymałeś, deklarując uczciwą wartość rynkową przedmiotu na swoim zeznaniu podatkowym. W tym scenariuszu strona, która zgłasza, że otrzymała SUV-a, jest w lepszej kondycji prawnej niż strona, która musi zgłosić trawkę.

Ale pozostając w temacie, jeśli IRS traktuje barter jak kupno lub sprzedaż towarów, i jeśli nielegalna jest sprzedaż marihuany bez licencji, to używając przepisów IRS, barter z marihuaną byłby całkowicie nielegalny.

Co by było, gdybyś nazwał to “wzajemnym obdarowywaniem się” zamiast “barterem”?

W Oregonie, i w prawie każdym stanie, w którym rekreacyjna marihuana jest legalna, możesz podarować komuś do uncji marihuany, pod warunkiem, że osoba ta ma ukończone 21 lat. Jak to się mówi, przyjaciel z trawką, to naprawdę przyjaciel! Ale zazwyczaj można podarować tylko do uncji marihuany. Więc w przypadku wymiany trawka/SUV, to nie może być prezent za prezent. Ale jeśli byłaby to tylko uncja, to może być w porządku. Trzeba się zastanowić, czy gdyby to był prezent na raty, powiedzmy jedna uncja marihuany tygodniowo przez całe życie, to może udałoby się zdobyć ciężarówkę!

Do tej pory nikt nie był w stanie legalnie handlować trawką. Jeden adwokat z południa próbował użyć tej obrony, ale nie udało mu się. W innym przypadku, człowiek z Oregonu próbował handlować funt za skuter śnieżny, i to nie działa przed sędzią albo. Ale ogłoszenia wymieniające mniej niż uncję trawki na artykuły spożywcze na oregońskich Craigslistach istnieją. Więc jest powód do przemyśleń!

Jeśli bierzesz pod uwagę bartering z chwastem, skontaktuj się z adwokatem obrony karnej pięść. W czasach takich jak te, uncja zapobiegania może być warte znacznie więcej niż funt, lub gram, lekarstwa.