Przez wiele lat był to rynek pracodawcy. Spowolnienie gospodarcze w ostatniej dekadzie spowodowało, że ludzie w najgorszym wypadku zostali bez pracy, a w najlepszym znaleźli się na bardzo powolnej ścieżce kariery.

To były lata robienia dla pracowników, jak korporacje Ameryka cięła miejsc pracy i zastąpił je z kontraktów gigs, z których wszystkie są dobre wieści dla Ciebie, właściciela małej firmy, zgodnie z Daily Herald. Dlaczego? Ponieważ wielki biznes nie jest już atrakcyjny dla wielu amerykańskich pracowników i, ogólnie rzecz biorąc, nie oczekują oni zbyt wiele.

Przewaga małych firm

“Wielki biznes nie ma już swojego powabu,” mówi Cathleen Faerber z The Wellesley Group, firmy zajmującej się wyszukiwaniem pracowników, o dzisiejszym rynku pracy. “Tak wielu ludzi zostało spalonych przez bezduszność korporacji amerykańskich, że mniejsze firmy powinny być w stanie lepiej przyciągać najlepszych i najzdolniejszych.”

Brzmi zachwycająco? To nie wszystko. Reszta “dobrych wiadomości” jest taka, że amerykańscy pracownicy oczekują bardzo niewiele. Pensje nie idą w górę, a utalentowanego fachowca, który kiedyś był poza twoim zasięgiem cenowym, możesz teraz zgarnąć za pieniążki.

“Nie zaobserwowaliśmy wzrostów płac” – mówi Jean Kripton Durham, właścicielka chicagowskiej agencji pośrednictwa pracy Kripton Durham. Tłumaczy, że kandydaci, którzy zostali wyrzuceni z pracy w ostatnich latach, są bardziej realistyczni co do poziomu wynagrodzeń niż przed spowolnieniem gospodarczym.

Ale Kripton Durham zwraca uwagę, że ty, jako właściciel małego biznesu, musisz mieć coś do zaoferowania, nawet jeśli nie są to pieniądze. Masz przewagę jako mała firma, jeśli jesteś “jasne, co sprawia, że firma wyróżnia się” na rynku.

Jak możesz się wyróżnić?

Pracodawcy, którzy oferują szacunek, niezawodność, stabilność, przyjazne środowisko, w którym naprawdę można współpracować, mogą być w stanie pozyskać świetnych pracowników, którzy wcześniej byliby przyciągani do dużych firm.

“W latach 70-tych” – mówi Faerber – “wiedziałeś, że firma się tobą zaopiekuje. Ale dziś ludzie patrzą na oferty pracy z szeroko otwartymi oczami. Kandydaci chcą być dobrze traktowani. Chcą poczucia bezpieczeństwa (pracy), które mogą zaoferować firmy będące własnością prywatną. Mniejsze firmy mają duże możliwości i większą stabilność.” Jeśli tak właśnie postrzegasz swoją firmę i jesteś gotowy do zatrudnienia, teraz jest na to czas, mówi, i to jest twoje boisko.

Skonsultuj się z radcą prawnym

Jeśli masz pytania dotyczące zatrudniania lub innych aspektów działalności biznesowej, porozmawiaj z prawnikiem handlowym.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.