Osoby ubiegające się o pracę są przyzwyczajone do tego, że pracodawcy informują ich, że ich zatrudnienie będzie uzależnione od przejścia dokładnego prześwietlenia. Ale wygląda na to, że w tym przypadku but może być na drugiej nodze. Badanie przeprowadzone przez Monster na ponad 1400 osobach poszukujących pracy wykazało, że 80% z nich sprawdza strony internetowe z opiniami o pracodawcach przed złożeniem podania o pracę. Oznacza to, że Twoi potencjalni pracownicy prawdopodobnie sprawdzają Twoją firmę, zanim Ty będziesz miał szansę sprawdzić ich.

Czym są więc te strony z opiniami o pracodawcach i co mówią o Twojej małej firmie?

4 Gwiazdki, Pracowałbym tutaj

Właśnie wtedy, gdy myślałeś, że masz te recenzje Yelp rozgryzione, jest cały szereg nowych forów recenzenckich, o które musisz się martwić. Jednak zamiast być skierowanym do klientów, strony z recenzjami pracodawców są skierowane do potencjalnych kandydatów do pracy. Potencjalni pracownicy chcą mieć jak najwięcej informacji na temat Twojej firmy, a Twoi byli i obecni pracownicy mogą z przyjemnością się nimi podzielić.

Większość stron z opiniami o pracodawcach, takich jak Glassdoor, opiera się na opiniach pracowników o ich własnych firmach, przeszłych i obecnych. I podobnie jak w przypadku Yelp, recenzenci przyznają gwiazdki firmom dużym i małym, tworząc system ocen, który może poróżnić Twoją firmę z konkurencją, jeśli chodzi o znalezienie najlepszych kandydatów do pracy. Jeśli więc promujesz pozytywną kulturę korporacyjną i dbasz o to, by Twoi pracownicy byli zadowoleni, prawdopodobnie jesteś w dobrej formie.

1 gwiazdka, trzymaj się z daleka

Teraz, gdy biznes przeniósł się do sieci, negatywna recenzja w Internecie może być faktem w komercyjnym życiu XXI wieku. Więc co zrobić, jeśli pracownik zostawia negatywną recenzję na stronie internetowej? Glassdoor, dogodnie dość, ma kilka wskazówek, jak reagować na negatywne recenzje, a Forbes ma swój własny przewodnik na temat tego, jak negatywne recenzje mogą wpływać na małą firmę.

Ogólnie rzecz biorąc, możesz poprosić o usunięcie fałszywych lub zniesławiających recenzji z witryny. Poza tym, najlepszą opcją jest odpowiadanie na wszystkie recenzje, dobre i złe. Większość stron z recenzjami pracodawców pozwala na co najmniej jedną recenzję i jedną odpowiedź od firmy, więc będziesz miał szansę wyjaśnić swoją stronę historii.

Ponieważ konkurencja o talenty się zaostrza, a Internet zapewnia coraz więcej ekspozycji dla Twojej małej firmy, oznacza to, że zawsze musisz pokazać swoją najlepszą twarz potencjalnym pracownikom. Jeśli martwisz się o to, co Twoi pracownicy mówią o Tobie w Internecie, upewnij się, że traktujesz ich dobrze. A jeśli potrzebujesz pomocy w radzeniu sobie z opiniami pracowników, możesz skonsultować się z doświadczonym prawnikiem ds. zatrudnienia lub handlowych już dziś.