Więc … pamiętasz tę chwytającą za serce opowieść o bezdomnym weterynarzu, który wydał swoje ostatnie 20 dolarów, aby kupić kobiecie gaz? I jak ona i jej chłopak odpłacili się za tę dobroć, nagłaśniając jego hojność i rozpoczęli kampanię GoFundMe, aby kupić człowiekowi dom i samochód? I jak ta historia rozeszła się po sieci i tysiące wzruszonych nieznajomych wpłaciło na to konto prawie pół miliona dolarów, tylko po to, by bezdomny weterynarz oskarżył parę o sprzeniewierzenie pieniędzy na sfinansowanie własnego wystawnego stylu życia?

Tak, to wszystko było fałszywe… od samego początku. A teraz cała trójka jest w areszcie policyjnym, grozi im dekada za kratkami.

GoConMe

“Cała kampania opierała się na kłamstwie”, twierdzi prokurator hrabstwa Burlington (New Jersey) Scott Coffina. “Mniej niż godzinę po tym, jak kampania GoFundMe ruszyła, McClure, w rozmowie tekstowej z przyjacielem, stwierdziła, że historia o Bobbitt’cie, który jej pomagał, była fałszywa.” To niezły sposób na rozwikłanie tak inspirującej historii. Kiedy już myśleliśmy, że w tym całym mroku może pojawić się jakieś światło – jak niedźwiedź polarny trzymający się rozpadającej się kry lodowej – wszystko staje się czarne.

Jak się okazuje, Mark D’Amico, Kate McClure i Johnny Bobbitt poznali się w lokalnym kasynie SugarHouse. Para wymyśliła przekręt, zainscenizowała zdjęcie na stacji benzynowej, które zapoczątkowało kampanię charytatywną, a następnie wszyscy troje ruszyli do porannych programów, aby rozpowszechnić tę informację. Po tym, pieniądze zaczęły napływać.

Prawda i konsekwencje

I uszłoby im to na sucho, gdyby nie ta cała wścibska chciwość. Po otrzymaniu anonimowej wskazówki w zeszłym roku, filadelfijska stacja informacyjna zaczęła monitorować konta pary w mediach społecznościowych, które dokumentowały ekstrawaganckie wycieczki, które wydawały się przekraczać ich możliwości finansowe. Następnie Bobbitt złożył pozew latem tego roku, który ujawnił całe przedsięwzięcie.

Bobbitt twierdził, że otrzymał tylko około 75 000 dolarów z GoFundMe. Para twierdzi, że dali mu $200,000, a on wydał wszystko na narkotyki. W międzyczasie Coffina twierdzi, że McClure i D’Amico roztrwonili $367,000 na wakacje, imprezy, BMW i wysokiej klasy torebki, a także “mocno uderzyli w kasyna”.

McClure i D’Amico oddali się w ręce policji w środę, podczas gdy Bobbitt jest w areszcie w Filadelfii i czeka na ekstradycję do New Jersey. Cała trójka została oskarżona o kradzież drugiego stopnia przez oszustwo i konspirację w celu popełnienia kradzieży przez oszustwo. “D’Amico, McClure i Bobbitt spiskowali, aby przekazać fałszywą historię o dobrym samopoczuciu, która zmusiłaby darczyńców do wsparcia ich sprawy” – powiedział Coffina. “I to zadziałało w bardzo dużym stopniu. Ale to było fikcyjne i nielegalne i są konsekwencje.”