Chcesz mieć oko na swoich pracowników, ale kiedy monitorowanie miejsca pracy staje się naruszaniem ich prywatności? Ogólnie rzecz biorąc, pracodawcy mają dużą swobodę, jeśli chodzi o śledzenie zachowania i komunikacji pracowników, ale istnieją prawne ograniczenia dotyczące tego, co mogą obserwować i jakie wypowiedzi przełożeni mogą ograniczać.

Oto kilka z największych problemów, z jakimi spotykają się pracodawcy podczas monitorowania zachowań pracowników:

1. Czy szpiegowanie pracowników jest legalne?

Tak, ale są pewne ograniczenia. Pracodawcy mogą generalnie mieć oko na komunikację i zachowanie pracowników w miejscu pracy, jeśli odbywa się to w ramach normalnego toku działalności, a nadzór jest prowadzony w uzasadnionym celu biznesowym.

2. Czy instalowanie kamer w toaletach jest legalne?

Pracodawcy mogą instalować kamery w miejscach, w których pracownicy i klienci nie spodziewają się prywatności lub spodziewają się jej w niewielkim stopniu – toalety nie są takimi miejscami. Ponadto, kamery muszą być ograniczone tylko do nagrywania wideo – bez dźwięku.

3. Czy czytanie poczty elektronicznej pracowników jest legalne?

Zgodnie z prawem, pracownicy nie mają prawa do prywatności w swojej poczcie elektronicznej w pracy. Oznacza to, że jeśli pracownicy korzystają z systemu komputerowego pracodawcy, pracodawca może monitorować ich pocztę elektroniczną, pod warunkiem, że pracownicy zostali o tym wcześniej poinformowani i istnieje uzasadniony powód biznesowy do nadzoru.

4. Czy pracodawca może przeszukiwać telefony komórkowe pracowników?

Teraz zaczynasz się zastanawiać nad bardziej osobistymi sprawami, ale pracodawca może mieć prawo do monitorowania telefonów komórkowych pracowników, szczególnie jeśli telefony te są własnością firmy lub istnieje pisemna polityka informująca pracowników o potencjalnym monitoringu.

5. 5 legalnych sposobów na monitorowanie pracowników

Jeśli Twoja mała firma jest zainteresowana zabawą w Wielkiego Brata, lepiej zrób to dobrze. Pewien poziom nadzoru i kontroli pracowników jest niezbędny, ale zbyt wiele może być nielegalne.

Jeśli jesteś zainteresowany ustanowieniem polityki prywatności w pracy lub zastanawiasz się, czy obecna polityka nadzoru nad pracownikami jest zgodna z prawem, możesz skonsultować się z doświadczonym prawnikiem ds. zatrudnienia już dziś.