Zákon č. 513/1991 Sb. (obchodní zákoník) upravuje postavení podnikatelů, obchodní závazkové vztahy, jakož i některé jiné vztahy s podnikáním související, a zapracovává příslušné předpisy Evropských společenství. Zákon je rozdělen na čtyři části, které jsou kromě obecných ustanovení věnovány zejména ustanovením týkajícím se obchodních společností a družstev, obchodním závazkovým vztahům, zejména různým druhům smluv a ujednání.
Obchodní společnosti a družstvo
Založení vlastní firmy je významným mezníkem při zahájení soukromého podnikání. Každý podnikatel při zakádání nové firmy podstupuje sérii zákonných byrokratických postupů, které vyústí ve vlastnictví legální firmy sloužící k plnění podnikatelského záměru a souvisejících podnikatelských činností.
Chci založit novou firmu
Na prvním místě je potřeba zhodnotit, zda budu při zakládání nové firmy postupovat samostatně či v součinnosti se svým právním poradcem nebo zda založení firmy kompletně svěřím specializované právní kanceláři nebo zda se rozhodnu koupit ready-made společnost neboli již hotovou firmu, kterou na sebe nechám pouze přepsat.
Zakládání firmy podnikatelem s sebou nese přípravu nejméně jedenadvaceti dokumentů, což je zároveň spojeno s nejméně čtrnácti návštěvami úřadů. V důsledku této zátěže tak například v roce 2007 více než 7 % podnikatelů svěřilo založení firmy specializovanému subjektu, přičemž díky pozitivním zkušenostem počet takových případů každoročně narůstá.
Postup při zakládání firmy prostřednictvím specialistů
Rozhodne-li se podnikatel nechat si svou firmu založit na klíč prostřednictvím specialistů, pak by měl počítat i s tím, že tato služba je placená v řádu zhruba desítek tisíc korun českých, podle typu zakládané firmy. Nejrychlejší postup je pak následující:
Internetové vyhledání společnosti, která zakládá firmy - zpravidla hledáme buťto 'založení firmy' nebo 'založení společnosti' nebo 'ready-made společnosti'.
Vyplnění online formuláře pro založení firmy - vzhledem k tomu, že zprostředkující společnosti mají svůj zisk právě z přípravy firem na klíč, tak se snaží, aby formulář byl k uživatelům přátelský a tedy snadno vyplnitelný.
Po dokončení této krátké procedury již postupuje zprostředkovávající firma v součinnosti s podnikatelem v následujících krocích:
Jakou výhodu má firma na klíč
Hlavní předností firmy na klíč je to, že podnikatel s jejím vytvořením má pouze minimální starosti amusí se osobně zůčastnit pouze opravdu nezbytných úkonů. V neposlední řadě má téměř jistotu, že z právního hlediska nenastanou žádné komplikace, které by přípravu nové firmy komplikovaly nebo neúměřně protahovaly a prodražovaly. Člověk pouze zadá základní údaje a vše je následně zpracováno zkušenými specialisty.
Nevýhodou je snad jen to, že to není zadarmo. Na druhou stranu ani podnikatel nebude po založení své firmy poskytovat ostatním podnikatelským či nepodnikatelským subjektům své výrobky nebo služby zdarma.
Oproti zakoupení ready-made společnosti je u firem na klíč výhoda také v tom, že si podnikatel může zvolit vlastní název firmy, což může být zejména z pohledu marketingu vnímáno jako přednost. Z hlediska obchodního fungování je však název firmy spíše banalitou, protože velká část firem má kromě názvu firmy i marketingové označení, se kterým se název firmy shoduje spíše vzácně.
obchodni-zakonik.eu
obchodní zákoník
podnikání, družstvo, obchodní společnosti |